تبلیغات
مطالب سایت برتر - پیامدهای خبر خوش هسته‌ ای احمدی نژاد

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1387/01/22
جشن روز ملی فناوری هسته ای
دولت احمدی نژاد ظاهراً می ‌کوشد برنامه ‌ای هسته‌ ای خود را در نقطه غیرقابل بازگشت نشان دهد
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران از آغاز نصب شش هزار دستگاه سانتریفوژ جدید در تأسیسات اتمی نطنز و تولید سانتریفوژهای تازه‌ ای با قدرت پنج برابر نمونه‌ های قبلی مورد استفاده در ایران خبر داده است.

آقای احمدی نژاد در مراسم "روز ملی فناوری هسته‌ ای" در عین حال یادآور شده است که مرحله آزمایشی دستگاههای سانتریفوژ جدید ظرف دو الی سه ماه آینده به پایان خواهد رسید.

در واقع، سخنان آقای احمدی نژاد نشان می‌ دهد که دستگاههای پیشرفته سانتریفوژ مورد نظر وی هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارند و قابل بهره‌ برداری سریع نیستند.

در عین حال، آغاز نصب شش هزار سانتریفوژ جدید در تأسیسات هسته ‌ای نطنز نیز بدون هر گونه توضیحی درباره جدول زمانی نصب آنها بیان شده و از این رو مشخص نیست که دولت ایران دقیقاً چه تحول اساسی در برنامه هسته‌ ای خود پدید آورده است.

احتمالاً همین ابهامها سبب شده است که کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در مورد پیشرفتهای هسته ‌ای مورد اشاره آقای احمدی نژاد ابراز تردید کند و آن را غیرقابل اثبات بداند.

در عین حال، آغاز نصب شش هزار سانتریفوژ جدید در تأسیسات هسته ‌ای نطنز نیز بدون هر گونه توضیحی درباره جدول زمانی نصب آنها بیان شده و از این رو مشخص نیست که دولت ایران دقیقاً چه تحول اساسی در برنامه هسته‌ ای خود پدید آورده است.

احتمالاً همین ابهامها سبب شده است که کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در مورد پیشرفتهای هسته ‌ای مورد اشاره آقای احمدی نژاد ابراز تردید کند و آن را غیرقابل اثبات بداند.

با این حال، با وجود ابراز تردید خانم رایس، کاخ سفید و وزیران خارجه فرانسه و بریتانیا در برابر اظهارات آقای احمدی نژاد به طور رسمی واکنش نشان داده ‌اند و ضمن تأکید بر احتمال افزایش تحریمهای سیاسی و اقتصادی علیه ایران، جمهوری اسلامی را به ادامه نادیده گرفتن قطعنامه ‌های شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر لزوم تعلیق غنی سازی اورانیوم متهم کرده ‌اند.

واکنش رسمی سه کشور فوق به اظهارات آقای احمدی نژاد در مجموع شدید‌اللحن به نظر نمی ‌رسد، مسئله ‌ای که ممکن است ناشی از تردید آنها نسبت به عملی شدن گفته ‌های رئیس جمهور ایران باشد.

اما سابقه گزارشهای آژانش بین‌ المللی انرژی اتمی از روند برنامه هسته ‌ای ایران نشان می ‌دهد که هرچند اعلام پیشرفت‌ در برنامه هسته ‌ای ایران از طرف دولت آقای احمدی نژاد کاملاً با یافته‌ های بازرسان آژانس مطابقت نداشته اما یکسره نیز بی ‌اساس نبوده است.

 عرضه مشوقهای جدید به ایران، دولت احمدی نژاد را در تنگنای بیشتری قرار خواهد داد و چانچه ایران این مشوقها را رد کند، راه برای تحریمهای مؤثرتر علیه ایران گشوده‌ تر خواهد شد
 

از این رو، قدرتهای بزرگ غربی قاعدتاً منتظر اظهار نظر مقامهای آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهند ماند تا در اره میزان پیشرفت در برنامه هسته‌ ای ایران قضاوت کنند.

با این همه، تأکید آقای احمدی نژاد بر آغاز نصب شش هزار سانتریفوژ جدید و تولید نسل پیشرفته ‌تری از این نوع دستگاهها نشانگر آن است که دولت وی قصد ندارد قطعنامه‌ های شورای امنیت سازمان ملل را مبنی بر تعلیق غنی سازی اورانیوم بپذیرد، بلکه مصمم است در جهت عکس آنها حرکت کند.

در واقع، دولت آقای احمدی نژاد موضع سرسختانه خود را در مورد مسئله غنی سازی اورانیوم حفظ کرده است و ظاهراً می ‌کوشد برنامه ‌ای هسته‌ ای خود را در نقطه غیرقابل بازگشت نشان دهد.

این جهتگیری سبب افزایش تنش در روابط ایران و گروه ۱ + ۵ (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) خواهد شد و آنها را به وضع تحریمهای بیشتر علیه ایران متقاعد خواهد کرد.

طبق اعلام مقامهای آمریکایی، قرار است اواسط ماه آوریل نمایندگان گروه ۱ + ۵ در شانگهای گرد هم آیند و در باره برنامه هسته ‌ای ایران تصمیمهای تازه ‌ای بگیرند.

به نظر می ‌رسد دستور کار اجلاس شانگهای بیش از آنکه مربوط به تهدید ایران به وضع تحریمهای شدیدتر باشد، عرضه مشوقهای جدید به ایران در برابر تعلیق عملیات غنی سازی اورانیوم باشد چراکه دولت ایران پیشاپیش روشن کرده است که هر پیشنهاد و مشوقی را که مستلزم تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد رد خواهد کرد.

رد مشوقهای جدی تر از سوی ایران در ازای تعلیق غنی سازی اورانیوم، به احتمال زیاد موضع روسیه و چین را که خواهان استفاده کمتر از زبان تهدید علیه جمهوری اسلامی ‌اند در داخل گروه ۱ + ۵ تضعیف خواهد کرد و در عوض به تقویت موضع آمریکا و سه قدرت اروپایی منجر خواهد شد که به مقاصد برنامه هسته ‌ای ایران به شدت ظنینند.

به عبارت دیگر، عرضه مشوقهای جدید به ایران، دولت آقای احمدی نژاد را در تنگنای بیشتری قرار خواهد داد و چانچه ایران این مشوقها را با صراحت و قاطعیت رد کند، راه برای تحریمهای مؤثرتر در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران گشوده‌ تر خواهد شد.
طبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط admin
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
محدوده سنی شما کدام است ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
افروشگاه ویژه