تبلیغات
مطالب سایت برتر - مشعل المپیک ایران را دور زد

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1387/01/28

یک بازیگر سوری در حال حمل مشعل در مسقط - عکس از AFP

Smiley

مشعل المپیک طی مراسمی به وسیله اشعه خورشید در کوههای آلمپ یونان – محل برگزاری

بازیهای المپیک کهن – روشن می شود و پس از عبور از کشورهایی در چهار گوشه جهان و حمل آن به صورت امدادی در بخشی از شهرهای پایتخت و یا معروف، به شهر میزبان می رسد.

به دلیل نقض حقوق بشر در چین و به ویژه ناآرامی های اخیر در تبت، حمل مشعل المپیک پکن تاکنون در بسیاری از نقاط جهان با تظاهرات منتقدان حکومت کمونیستی چین، در شهرهای مهم جهان مانند لندن، پاریس و لس آنجلس رو به رو بود و مشعل در میان تدابیر شدید ماموران پلیس، حمل می شود.

مشعل المپیک بر سر راه خود از کشور قزاقستان در شمال دریای خزر هم گذشته است و در حالی به کشور عمان در بخش جنوبی خلیج فارس رسید که ایران به عنوان مهمترین گذرگاه جاده ابریشم، از میزبانی مشعل المپیک محروم بود.

روز سه شنبه، لی بن مسعود السلیدی، وزیر ورزش عمان در فرودگاه مسقط – پایتخت این کشور – مشعل المپیک را دریافت کرد و بعد از حمل آن در مسافتی کوتاه، آن را به دست یکی از ورزشکاران عمانی داد.

مشعل المپیک بر سر راه خود از کشور قزاقستان در شمال دریای خزر هم گذشته است و در حالی به کشور عمان در بخش جنوبی خلیج فارس رسید که ایران به عنوان مهمترین گذرگاه جاده ابریشم، از میزبانی مشعل المپیک محروم بود.

در این کشور حاشیه خلیج فارس، در مسیری که از سوی دولت این کشور تعیین شده بود، نزدیک به ۶۰ تن از ورزشکاران صاحب نام عمانی به همراه چند تن از هنرمندان و ستاره های محبوب عرب، به نوبت مشعل المپیک را حمل کردند.

روز چهارشنبه مشعل المپیک از عمان به پاکستان رفت تا پیش از رسیدن به کشور چین از کشورهای هند، تایلند، مالزی، ژاپن، کره، اندونزی عبور کند. این مشعل از شبه جزیره ماکائو، وارد قلمروی جمهوری خلق چین می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در پاکستان برای میزبانی از مشعل المپیک تدابیر شدید امنیتی برقرار شده و مقام های دولتی در آخرین لحظه اعلام کردند که به دلیل احتمال حمله از سوی گروههای تندروی نزدیک به القاعده، مسیر تعیین شده را تغییر داده اند.

در هند نیز پیش بینی می شود که عبور مشعل المپیک ناآرامی هایی را در پی داشته باشد، چرا که هم اکنون مقر دولت در تبعید تبت در هند قرار دارد و بسیاری از بودائیان تبتی که پس از ورود ارتش چین به این منطقه کشور خود را ترک کردند، هم اکنون در هند زندگی می کنند.

رد درخواست ایران

روز سه شنبه خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی – ایرنا - از قول علی کفاشیان، دبیرکل کمیته ملی المپیک نوشت که ایران در مرداد ماه سال گذشته درخواست میزبانی مشعل المپیک پکن را به بخش روابط بین الملل و پروتکل کمیته برگزاری المپیک ۲۰۰۸ ارسال کرد، اما چین از پذیرش آن خودداری کرده است.

در متن نامه آقای کفاشیان که توسط خبرگزاری فارس منتشر شده، خطاب به کمیته برگزاری المپیک آمده است: «به لحاظ روابط دیرینه ورزشی ـ فرهنگی بین ایران و چین، کشور ما که بخش قابل توجهی از جاده ابریشم کهن در آن واقع شده و یکی از عظیم ترین تمدن های قاره وسیع آسیا است، درخواست خود را برای نقش فعال در این برنامه و استقبال گرم از مشعل المپیک در ایران اعلام می دارد.»

به نوشته این خبرگزاری، تصمیم گیری درباره مشعل المپیک ۲۰۰۸ بر عهده چینی های برگزار کننده این المپیک بوده است.

همزمان اصغر رحیمی، دبیر کمیته تدارکاتی المپیک پکن، به همین خبرگزاری گفت که «کمیته بین المللی المپیک» مسیر حمل مشعل را تعیین می کند.

«کمیته بین المللی المپیک یا IOC»، یکی از بزرگترین سازمان های ورزشی جهان است که مقر آن در کشور سوئیس قرار دارد و برپایی هر چهارسال دو المپیک تابستانی و زمستانی را به عهده دارد.
طبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط admin
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
محدوده سنی شما کدام است ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
افروشگاه ویژه