تبلیغات
مطالب سایت برتر - گزارش كامل از نمایشگاه عكس هدیه تهرانی

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1388/09/19
نمایشگاه عكس‌های هدیه تهرانی با عنوان آبان‌گان شب گذشته با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان در باغ هنرمندان تهران گشایش یافت.

A0780222.jpg


  ساعت 16:30 چهارشنبه 18 آذر مخاطبان زیادی از قشرهای مختلف جامعه برای بازدید از نمایشگاه آبان گان در باغ هنرمندان جمع شده اند تا ساعت 17 اولین نفراتی باشند كه از این نمایشگاه دیدن می كنند.
با باز شدن درها سیل عظیم مشتاقان راهی نگارخانه های خانه هنرمندان كه با عكس های هدیه تهرانی چیدمان شده اند می شوند.
در طبقه اول و در انتهای راهروی سمت چپ عكس چهار لته ای به چشم می خورد كه تقریبا برای تمامی كسانی كه بروشور و پوسترهای نمایشگاه را دیده اند آشنا به نظر می آید. این عكس سیاه و سفید 8 میلیون تومان قیمت گذاری شده است و حالتی آبستره و انتزاعی را به بیننده یادآوری می كند.

آبان گان نام نمایشگاه هدیه تهرانی آنچنان بی ربط هم به آثار نمایش درآمده در آن نیست. سالن های خانه هنرمندان یك به یك سرشار از عكس های وی هستند كه تعداد آنها 800 عدد عنوان شده است كه تنها 182 اثر دارای شماره و لیست قیمت هستند. آبان گان نام جشنی در ایران قدیم بوده است و آبان نیز نام دیگر آناهیتا الهه آب است. عنصری كه در تمامی عكس های تهرانی به چشم می خورد هم آب است كه یا بر عناصر دیگر قالب شده و یا عنصری مانند ماهی یا برگ بر آن قالب شده اند.
آنچنان كه به نظر می رسد چیدمان عكس ها هم بر اساس عناصر موجود در آنها دستبه بندی شده اند. عكس های شن و ماسه در كنار هم، عكس های برگ در یك تالار و عكس های موج دریا نیز در سالن دیگر.
در طبقه اول علاوه بر نمایش عكس ها كه بعضی داخل شیشه های پلكسی پرس شده اند، عكسی نیز به وسیله آلبوم دیجیتالی نمایش داده شده كه متشكل از چند فریم متوالی است . در این عكس نقطه ای از یك سوی كادر به سوی دیگر حركت می كند و به نوعی حركت در عكس و چشم بیننده ایجاد می شود. بعضی از عكس ها با قاب های فلزی مشكی رنگ، بعضی با قاب های مقوایی و پلاستیكی، تعدادی بدون قاب و بیشتر عكس ها با حالت شیشه ای ارایه شده اند. اما نكته مشترك در عكس ها امضای فلزی تهرانی در پایین عكس ها است كه در تعدادی از عكس ها علاوه بر امضای فلزی امضایی با ماژیك هم نیز به چشم می خورد.
در تالار ممیز خانه هنرمندان كه یكی از بزرگترین تالارهای این مجموعه به شمار می رود پارتیشن بندی انجام شده تا عكس های بیشتری به نمایش در بیاید. در وسط این سالن نیز یك اثر چیدمان از تهرانی وجود دارد كه متشكل از صفحه فلزی آویزان شده از سقف است. همچنین در تمامی سالن ها علاوه بر عكس های دیواری، تعدادی عكس پرس شده با دو شیشه نیز در قطع 10 در 15 كه حالتی رومیزی دارند ارایه شده است. این عكس ها همگی در كنار هم و بر روی سكوهایی چیده شده و به وسیله یك شیشه پلكسی محافظت می شوند.
در طبقه دوم خانه هنرمندان در یك تالار عكس های ماهی ها به نمایش در آمده و در سالن دیگر نمایش عكس ها با پرفورمنس همراه است. عكس های موج دریا كه با تنالیته های قرمز رنگ نمایش داده شده اند را زنانی سفید پوش بدون آنكه صورتشان پیدا باشد از درون پنجره ای به بیننده نشان می دهند. این نمایش با آهنگی نیز همراه است و شاید برای اولین بار باشد كه در نمایشگاه عكسی عكس ها اینچنین به مخاطبان ارایه می شود.
در طبقه سوم هر چند كه هنوز یك ساعت هم از افتتاح نمایشگاه نگذشته است صف طویلی برقرار است. برای ورود به تالار انتظامی كه دیوارهایش به رنگ مشكی هستند در ابتدا باید در صف ایستاد. بر در و دیوار نوشته شده است لطفا صبر كنید! هر اجرا 15 دقیقه طول می كشد! در این صف می توان افراد از هر نوع قشری كه برای دیدن این نمایشگاه آمده اند را دید و از آنها پرسید كه آیا واقعا هدف از آمدن به این نمایشگاه بازدید از هنر است و یا هنرمند؟ در میان صف كسی از معنای آبان گان سوال می كند. دیگری با خود فكر می كند كه چون تنها 30 نفر هر یك ربع یك بار می توانند به داخل این سالن بروند پس هدیه تهرانی حتما در این تالار نشسته است و به دیگران امضا می دهد. خانمی می گوید كه مدت هاست منتظر افتتاح این نمایشگاه است و حتی دیروز هم با خانه هنرمندان تماس گرفته تا از تاریخ و ساعت گشایش آن مطلع شود. هستند افرادی كه از گوشه وكنار خبر افتتاح نمایشگاه را شنیده اند و حال سر از اینجا درآورده اند. پس از مدتی وارد سالن تاریك و سیاه پوش می شویم. صدای موسیقی توام می شود با اولین عكس! عكسی از كودك چند ماهه كه در حال گریه و در میان آبی فیروزه ای رنگ شاید در حال غرق شدن است. عكس های آبی رنگ درخشش خاصی در فضای تاریك و سیاه پیدا كرده اند و تقریبا همه مخاطبان تحت تاثیر قرار گرفته اند. در وسط سالن دیواری به صورت حلزونی درست شده است كه باید به داخل آن رفت و دایره ای را تشكیل داد. صفحه ای دایره ای شكل بر روی زمین است. چراغ ها خاموش می شود و جزیاتی از چهره یك بچه همراه با موسیقی نشان داده می شود. فریم تصویر از قرنیه چشم دور و دورتر می شود تا دیگر كودكی نیست و صفحه سفید پیش روی بیننده قرار می گیرد و آب از سقف بر سر بیننده می چكد.
پس از اتمام این اجرا خانمی نسبتا مسن از دیگران می پرسد یعنی چه؟ دیگران هم همین سوال را از یكدیگر می پرسند. كم كم هر كس برای خودش نظری دارد و بحث ها بر سر این موضوع شكل می گیرد و این نشان می دهد كه هنرمند در انتقال تاثیر اثر خود موفق شده است. چرا كه هنگامی ذهن مخاطب درگیر اثر و مفهوم آن می شود این نشان دهنده آن است كه اثر قابلیت جاودانه شدن در ذهن مخاطب را دارد، هر چند كه مخاطب عام این بی مفهومی و بی عنوانی اثر را غفلت هنرمند می داند.
حدودا یك ساعت از گشایش نمایشگاه گذشته است و افراد بسیاری عكس ها را دیده اند و درباره آنها صحبت كرده اند. عده ای معتقدند تعداد زیاد عكس ها باعث تكراری شدن آنها شده است و شاید دیدن عكس ها تنها در ابتدا مخاطب را به وجد آورد. اما هدیه تهرانی در كتابچه نمایشگاه خود اینچنین نوشته است: «دعوتم را به دیدار آبان گان بپذیرید...عذرم را نیز، كه در توانم نبود محدود كردن تعداد این تصاویر در قاب نمایشگاه عكسی كه به رسم محدودیت ذهن ما، می‌بایست اندك تا به ارزش درآید. اما آنچه نامحدود است تنها در محیط این نمایشگاه محدودیت اختیار كرد. اگر چشمی در اضداد رنگ و فرم خسته شد، مشكل در وضع و قرار نگاه ماست. من هم خسته‌ام و خسته شده‌ام از این حواس و این محدوده...به هر حال هرچه بر سر من آمد، اندكی را به شما تحمیل كردم.»
در حاشیه نمایشگاه كتابچه چهارده صفحه ای نمایشگاه كه شامل تعدادی از عكس ها هم است به صورت انبوه در بین حاضران توزیع می شود كه در پشت آن نیز آدرس سایت این نمایشگاه با عنوان www.abangan.ir درج شده است. همچنین تقویم سال 1389 همراه با عكس های هدیه تهرانی به قیمت 15 هزارتومان نیز به فروش می رسد. هیلدا تهرانی خواهر هدیه تهرانی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره قیمت عكس های این نمایشگاه می گوید: «در حدود 182 عكس به فروش می رود كه همه عكس ها ادیشن 3 هستند. بیشترین قیمت متعلق به عكس 4 لته ای و 8 میلیون تومان است. پس از آن عكس هایی با قیمت 3 میلیون تومان و كمتر قرار دارند. عكس هایی در اندازه های بزرگتر از سایز آ چهار به قیمت 400 هزارتومان به فروش می روند. همچنین قیمت عكس های رومیزی در قطع كوچك هم 25 هزارتومان است.»
تهمینه میلانی، سارا خویینی ها، حبیب رضایی، خاطره اسدی، مرضیه برومند، امیرحسین صدیق، سحر ولدبیگی، هنرمندانی هستند كه برای بازدید از نمایشگاه حضور پیدا می كنند. همچنین سیف الله صمدیان، علی بوستان و علی تبریزی كه از دست اندركاران برگزاری این نمایشگاه هستند نیز در میان جمعیت به چشم می خورند.
پس از ساعت ها انتظار در حالی كه عقربه های ساعت از 20 گذشته اند جمعیت منتظر هدیه تهرانی در حال ترك سالن هستند كه پس از خاموش شدن چراغ ها و نزدیك به تعطیلی خانه هنرمندان ناگهان هدیه تهرانی وارد می شود. فشار جمعیت به حدی است كه وی به یكی از سالن ها برده می شود و تنها عكاسان با كارت خبرنگاری اجازه ورود و عكس از وی را دارند.
جمعیت در راهرو منتظر تهرانی ایستاده اند و گفته می شود تهرانی وقتی برای پاسخ به خبرنگاران ندارد و تنها حاضر است از او عكس انداخته شود. فشار جمعیت به حدی است كه تعدادی از عكس های نصب شده در راهروها بر زمین می افتند و از همه مهمتر یكی از لت های اثر 8 میلیونی از دیوار افتاده و به گوشه ای انداخته شده است.
بالاخره جمعیت به بیرون از سالن هدایت می شوند و تنها با قول اینكه تهرانی در جمع آنها حضور پیدا می كند به محوطه بیرونی هدایت می شوند.
اندكی بعد هدیه تهرانی بر روی پله های ورودی خانه هنرمندان حاظر شد و در پاسخ به اعتراض مردمی كه از ساعت 17 منتظر حضور وی بودند گفت كه حاظر است با آنها عكس یادگاری بگیرد. اعتراض خبرنگاران برای این معطلی چند ساعته راه به جایی نداد و پس از مدتی تهرانی همراه با همراهان خود به داخل خانه هنرمندان رفت و درها بر روی عموم مردم بسته شد.
نحوه برخورد مسوولان، عدم برنامه ریزی برای حضور هدیه تهرانی و مهم تر از آن برگزار نكردن نشست خبری جداگانه برای خبرنگاران از اشكلاتی است كه می توان به برگزار كنندگان این نمایشگاه گرفت. تجربه های قبلی هنرمندان سینماگر و عكاس نشان داده است كه اقشار مختلف مردم توجه و علاقه ویژه ای به هنرمندان سینمایی دارند كه همین امر باعث به وجود آمدن فضایی متشنج و پر ازدحام می شود و این امر تا حدی بالا می گیرد كه برای مثال حامد بهداد سال گذشته مجبور به لغو نمایشگاه خود پس از چندین روز می شود. مسوولان برگزاری این نمایشگاه از قبل می بایست با برگزاری نشست خبری و یا حد الاقل برنامه ای جداگانه برای حضور هدیه تهرانی این فرصت را فراهم می كردند تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد و یا چنانچه وی علاقه مند به گرفتن عكس یادگاری با هواداران خود است حدالاقل در حركتی مردمی با آنها عكس یادگاری بگیرد.امتیاز :منبع:فارسطبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط admin
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
محدوده سنی شما کدام است ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
افروشگاه ویژه