تبلیغات
مطالب سایت برتر - سیستم عامل ملی و 8 سال بلاتكلیفی

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1388/09/22
علی شمیرانی - پروژه‌ لینوكس فارسی از بهمن‌ماه سال ‌‌١٣٨١ با انعقاد قرارداد مدیریت پروژه میان مركز فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته‌ی شریف و شورای عالی انفورماتیك و با حمایت شورای عالی ‌اطلاع‌رسانی آغاز شد و قرار بود در طول سه‌ سال به سرانجام برسد. لازم به ذكر است كه بر اساس اخبار در حال حاضر بسیاری از كشورهای جهان از قبیل آلمان، انگلستان، چین، كره و ژاپن، سیستم‌های عامل‌ خود را به‌ سمت لینوكس انتقال داده‌ و به بومی‌سازی آن پرداخته‌اند.
به هر تقدیر اقداماتی از این دست در راستای خودكفایی فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور محسوب می شود.
در این میان مروری بر آخرین اظهارات و تیترهای مربوط به طرح لینوكس فارسی در سال های گذشته خالی از لطف نیست.

مركز IT دانشگاه شریف لینوكس فارسی را ادامه می‌دهد، خروج لینوکس از اولویت مرکز تحقیقات مخابرات، لینوکس فارسی مشتری ندارد، لینوکس فارسی به سال 86 موکول شد، لینوكس همچنان دنده عقب می رود، لینوكس فارسی یك سال و نیم دیگر می رسد، پروژه لینوكس معطل پول است، " زمان" در طرح " لینوكس فارسی" اهمیتی ندارد،استفاده از سیستم عامل ملی، اجباری نخواهد بود، سیستم عامل ملی یک شوخی است، موارد فوق بخشی از تیترهای مربوط به طرح مذكور بود.
اگرچه تا روزهای اخیر نیز خبری از سرنوشت و سرانجام این طرح نبود،‌ تا این كه خبر رسید، طرح لینوکس فارسی که كه پروژه ناتمامی بوده است به شرکت فناوری اطلاعات واگذار شد. مدیر عامل این شركت به عنوان چندمین نهادی كه مسوولیت این پروژه ناتمام را بر عهده اش گذاشته اند همچین گفته، شرکت فناوری اطلاعات درحال بررسی است تا مشکلات این پروژه را شناسایی کند و بتواند این طرح را ادامه دهد.
اما در حالی كه پروژه سیستم عامل ملی تقریبا رو به فراموشی بود،‌ در آبان ماه سال جاری رئیس سازمان پدافند غیرعامل از تهیه پیش نویس سیستم عامل ملی ورژن صفر در كشور داد.
به گفته وی "کشورهای پیشرفته سیستم عامل خاص خود را دارند و ما در کشور نیز باید به این مهم دست یابیم. البته گامهایی برداشته است و اقدامات اولیه برای تولید سیستم عامل متن باز صورت گرفته و موفق شده ایم با همکاری سازمان پدافند غیرعامل سیستم عاملی با ورژن صفر تولید کنیم."
به هر تقدیر در مورد سرنوشت سیستم عامل ملی ابهاماتی همچنان پابرجاست. برای مثال گذشته از آن كه بر اساس جدیدترین اظهارات مدیر عامل شركت فناوری اطلاعات، قرار است پس از نزدیك به 7 سال،‌ نه خود پروژه بلكه مشكلات توقف آن شناسایی و بررسی شود.
پرسش دیگری كه در این خصوص باقی می ماند به سیستم عامل ملی كه رییس سازمان پدافند غیر عامل از آن خبر داده و سیستم عامل ملی كه در دستور كار شركت فناوری اطلاعات قرار گرفته باز می گردد كه آیا هر دو یكی است یا دو پروژه مجزا هستند؟
و در نهایت مهم ترین پرسش مطرح در خصوص پروژه سیستم عامل ملی این است كه آیا پس از 7 سال زمانی قطعی برای اتمام این پروژه در نظر گرفته شده است یا نه؟ اگرچه برخی متولیان سابق این پروژه به این نكته نیز اشاره كرده بودند كه این پروژه همواره نیاز به توسعه دارد، لیكن در این خصوص نیز باز هم جای این پرسش مطرح است كه سرانجام چه زمانی سیستم عامل ملی به مرحله كاربری عمومی خواهد رسید؟طبقه بندی: آزاد، 
ارسال توسط admin
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
محدوده سنی شما کدام است ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
افروشگاه ویژه